28.08.2018 - UTANDIM
Tolga MERT

Tolga MERT

TARİHÇİ

28.08.2018 - UTANDIM

28 Ağustos 2018 - 18:43

Geçtiğimiz günlerde Kuşadası'nda kent müzesi'nde görev yaptığım dönemlerden tanıdığım eski bir turizimci ile telefonda görüştük. Uzun zamandır sohbet edememiştik ki aradığında çok mutlu oldum.
Biraz havadan sudan konuştuktan sonra sadede geldi.
Bir kaç gün önce misafirleri gelmiş ve onları bu kenti gezdirmeye getirmiş Kuşadası'ndan. Bunları anlatırken sağ olsun bu kenti ne kadar çok sevip sahiplendiğimi bildiği için bir kaç eleştiride bulundu. Dışarıdan birisinin, bir turizimcinin sitemlerini aktarıyorum şimdi sizlere...
"Şirince'ye gider gitmez orada araçlar neredeyse insanların üzerinden geçecek bu nasıl bir anlayış. Orijinal bir şey kalmamış artık iyice ticarethane olmuş Şirince. Eski insanlar da kalmamış. Köylüler yok denecek kadar azalmış. Tarihi değerler ise içler acısı. İki kiliseye de gittik, ne bir bilgilendirici tabela var ne de bir özen. İçerisinde sergi gibi bir şey var onun bile kim yaptığı amacı belli değil. Hatta Quatman vakfının yardımlarıyla restore edildi yazısı dahi kaldırılmış Vefasızlık değil mi bu? Meryem Ana'ya gidiyoruz kapının girişinden yokuş aşağı yürümek zorunda kalıyoruz sonra birde çıkması var. Madem güvenlik için bu yapılıyor girişten o kadar para alıyor belediye . En azından yaşlılar için bir araç yardımı yapılamaz mı? Artemis Tapınağı'nı saymıyorum bile. O atıllık hiç yakışıyor mu Selçuk'a? Birde UNESCO yazıyor her yerde. O kadar anlattım güzel diye Selçuk, fakat yaşadıklarım beni mahçup etti misafirlerime, birdaha da mecbur kalmadıkça gelmem sizin oralara. Lütfen bunları da yaz belki duyan eden olur" dedi. 
Üzüldüm, utandım sorunların hangi birisinin açıklamasını yapayım ki. Yeni bir şeyler eklemeyi bırakın eski durumları koruyamıyoruz biz. Burada suç hepimizin. Seninde, benimde bizimde, belediyenin de, bakanlığında. Kimse elini taşının altına koymak istemiyor. 
UNESCO Kenti Efes diyoruz, Medeniyetlerin beşiğinde yaşıyoruz diyoruz ama o beşik her gün sallanıyor farkında mısınız?
Birilerinden bir şeyler beklemeyi ne zaman bırakkıpta toplumsal kültürle bir şeyler başaracağız. 
Bu kentin evlatları, kurumları en son küçük hesapları bir kenara koyup ne zaman birlikte bir şeyler yapmak için uğraştı. 
Ben söyleyeyim; Efes Festivali'nin ilk yıllarında. Küçücük kasabanın bireyleri aile gibi bir araya gelip gece gündüz demeden çalıştılar, kafa yordular... Sonuç: Bütün dünya Efes Selçuk'u tanıdı. 
Siyaseti araç olmaktan çıkarıp amaç yapan insanlar bu kente bu topluma zarar verir. İş yapacak insanları değilde iş yapmayacak insanları belirli noktalara koyarsanız sonuç geldiğimiz bu nokta olur. 
Bu kentin resmi anlamda sahibi kim ne derse desin kurum olarak belediyedir ve dolayısıyla başkandır. Seçilmiş insandır.
Bu sebepten ötürü Belevi'den Havutçulu'ya, Pamucak'tan Şirince'ye Tarihi eserlerden, tarıma, sosyal faaliyetlere her ne olursa olsun belediye ve başkanı sorumludur. Halktan kimse başka bir kurum veya kuruluş tanımaz emin olun. Meşakatli, güç bir iştir. O yüzden iyi yönetici demek her şeyi bilen değil, birşeyleri bilen, çalışan insanları bir araya getiren ve bir arada tutan insandır. 
Ne demiş İlber Hoca:
Türkiye'de temel problem şu: Bilgili olanların yetkisi yok, yetkisi olanların çoğunun da bilgisi yok.
Efes Selçuklu hemşerilerime mutlu ve huzurlu bir bayram diliyorum... 

 

Bu yazı 668 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum