06.08.2018 - GENÇ YAŞTA "ABUK SUBUK!" DERTLERİM VAR
Tolga MERT

Tolga MERT

TARİHÇİ

06.08.2018 - GENÇ YAŞTA "ABUK SUBUK!" DERTLERİM VAR

Efes Antik Kenti, Efes Arkeoloji Müzesi, Şirince Taş Mektep Müzesi, Selçuk Efes Kent Belleği, amlık Buharlı Lokomotif Müzesi, Meryem Ana Evi, Yedi Uyuyanlar Mağarası ve Kilisesi, St. Jean Kilisesi, Ayasuluk Kalesi , İsa Bey Camii, Artemis Tapınağı, Şirince Köyü, Nesin Matematik Köyü, Şirince Tiyatro Medresesi, Şirince Ayasosti Kilisesi, Şirince St. Jean Baptist Kilisesi, Bizans Su Kemerleri, Pollio Su Kemeri, Belevi Mozolesi, Belevi Keçi Kalesi, Pamucak Sahili, Pananos Sahili, Kurudağ Mağarası, Sütini Mağarası, Carpouza Cafe, Zeytinköy Kazan Gölü, Zeytin köy Gebekirse Gölü, Küçük Menderes Nehri, Çukuriçi Höyük, Arvalya Höyük, Sıradutlar – Dutlu Yol, Barutçu Gölü (doğal kuş cenneti), kent içerisinde her yerde bulunan Aydınoğlu döneminden kalan imarethane, cami ve türbeler… 
8600 yıllık tarih.
UNESCO Dünya Kültür Mirası Selçuk Efes…
Tek nefeste sayamazsınız bu kültür mirasını. 
Avrupa'nın çok övündüğü Roma, yanına dahi yaklaşamaz Efes Selçuk'un...
" Özellikle bu kenti yöneten, yönetmeye talip kesimin ve kadroların bunların farkında olması gerekiyor. " diyoruz da pek duyan olmuyor. Sıradan kentlerin yanında iki kere düşünerek iş yapılması gerekiyor bu topraklarda. Örneğin festivaller.
Efes Selçuk'ta festival yapacaksan o festivalin ses getirmesi gerekir. Sen buradan duyurduğunda Türkiye'nin her yerinden ses getirmesi gerekir ki bizim festivalleri Torbalı bile duymuyor! 
Yapılan işlerde belki A'dan Z'ye herkes çabalıyor bunu görüyorum fakat bir şeyler eksik kalıyor be birader. Fikir güzel işlev yok, işlev olunca da fikir olmuyor. Her ikisi olunca da reklam yok REKLAM!!! 
Teknoloji dünyasındayız, sosyal medya, internet hakim artık her yere. Tek tıkla dünyanın her yerine ulaşabiliyorken hele ki dünyanın ulaşmak istediği yerlere sahipken Efes Selçuk, nasıl oluyorda Selçuk Belediyesi bu konularda eksik kalıyor? 
İnternet sitesine giriyorsun belediyenin bir çok yeri eksik. Örneğin kent rehberi diye bir alana tıklayınca ulaşamıyorsunuz. Kültür-Sanat alanına girince en son 30 Temmuz 2017'de "Duvar" adlı tiyatro oyunu yüklenmiş. Faal olarak kullanılmıyor ki insanlar nasıl tanısın haberdar olsun bizden, bu kentten...
Mesela instagram gibi artık tüm dünyanın elinin altında olan bir sosyal medya aracında Selçuk Belediyesi yok. Ne ilginçtir ki birisinin aklına gelmiş açmış 188 hafta önce, ama gel gör ki onda da herhangi bir faaliyet yok. 
Hatta birisi de yazmış bu hesaba.  "Kullanamıyorsanız bana verin ben admin olurum" diye...
Keza Twitter gibi artık kişilerin yanında kurumlarında faaliyet gösterdiği bir sosyal medya aracında dahi faal değil Selçuk Belediyesi.
Dünyaya ayak uydurmazsak dünya da bize ayak uydurmaz. Ben belki duygusal bakıyorum bu kente, her şey dört dörtlük olsun istiyorum. İstiyorum evet sizde isteyin. Bütçe yokla, imkan yokla yapılacak şeyler değil bunlar. Bedava açıyorsunuz, bedava yükleme yapıyorsunuz bu hesaplarda. 
Bir ara bir haber vardı İzka ile Selçuk Belediyesi'nin belirli noktalarda kablosuz internet (Wifi) projesi yapılacaktı. Ne güzel bir iş demiştim o zamanlar. Sahi ne oldu. Neden iptal oldu? Yerlerini dahi belirtmiştiniz... 
Belediye tarihinin en önemli projelerindendi oysaki...
------------------------------------------
Kablosuz İnternet Ağlarının bulunacağı alanlar şöyleydi!:
1. Alan: Selçuk Kalesi, Ayasuluk
2. Alan: Havuz
3. Alan: Efes-Meryemana
4. Alan: Şirince
--------------------------------------------
Kastım yok bir şeye gerçekten soruyorum bu güzel projenin akıbeti ne oldu? Kent meydanına bir yere bunu sağlasanız da insanlar özellikle gençler orada vakit geçirse nasıl olurdu hayal edebiliyor musunuz? 
Afiş, broşür devri geçti artık. Onlarda olacak elbet fakat günümüz şartlarında cebimizde bizim her şey. Ulaşımda, ileşimde cebimizde. Bir gazeteci olarak benim dahi haberdar olamadığım etkinliklere kimlerin gelmesini bekliyorsunuz? 
Sizleri bilmiyorum ama benim bu toprakları anlama, anlatma, tanıtma gibi bir derdim var. Gelecek insanların turizmimize katkı sağlaması gibi bir derdim var. Kentlimin iyi ki Efes Selçukluyum deyip ayrıcalığı göstermek gibi bir derdim var. Bu toprakları Konya Selçuklu'dan ayırt ettirebilmek gibi dertlerim var. Efes denilince akla içki değil de kültür, sanat, tarih, arkeoloji gelmesi gibi bir dertlerim var
Basit gibi görünen şeylerin aslında ne kadar önemli olduğunu görmek gibi bir derdiniz olsun. 
Unutmayın ki "Başarı ayrıntılarda gizlidir"

 

Bu yazı 662 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum