03.11.2018 - KENT BELLEĞİ
Tolga MERT

Tolga MERT

TARİHÇİ

03.11.2018 - KENT BELLEĞİ

Kentin Belleği, kendimizin belleği, KENDİMİZ...
Sizlere Kent Belleği'nin, Kent Müzesi'nin tarihini sayfalarca anlatmak isterdim fakat bundan daha büyük bir problemimiz var! Selçuk Efes Kent Belleği...
Aynı zamanda Selçuk'un Antik Dünya'dan günümüze bir zihin müzesi. 
Yani bilinen 8600 yıllık tarihimizin yansıtan yerlerden birisi. 
Herkesin kendinden birşeyler bulabileceği halkın "Eski Tütün Deposu" olarak bildiği yer.
Eskilerin oraya bakınca çuvallarla içeriye giren tütünleri hayal ettiği bina.
Gelecekte Selçuk'un turizm rotası olacak alanın başlangıç noktası.
Günümüz Efeslileri'nin ise pek uğramadığı yer!
Ya kendimizi tanımak istemiyoruz ya da kentimizi. Orası eskileri tütün deposu olabilir ama bugün bizim kültür depomuz olması gereken bir yer. Bina yapısı olarak çok özel bir bellek binası. Hep konuşuruz 2000 yıl önce Efes şöyleydi, 3000 yıl önce Apasa böyleydi diye... Peki 80 yıl önce Efes Selçuk nasıldı? Kimler yaşardı? Nasıl yaşardı? 
İşte Selçuk Efes Kent Belleği bu soruların cevabı olmaya çalışan bir yer. 
Ne bir siyasi kurum, ne bir siyasetçinin kurumu. Ne A partisinin ne B partisinin yeri. Orası halkın, kentlinin, kendimizin yeri. 
Evet, belki de yeterince önem verilmiyor. Selçuk'un yüzü olması gerekirken çok geri planda kalıyor. Fakat bunu yine Selçuklular değiştirecek. Çünkü orada benim, senin, onun dedesinin zamanı var. Köklerimiz bir binada yaşatılmaya çalışılıyor. Tarih kentinin tarihi orada depolanıyor. Elbette çok daha gelişmeye ihtiyacı var. Bunu yine bizler giderek, talep ederek katkıda bulunmamız gerekiyor. 
Hal böyleyken en üzüldüğüm şeylerden birisi; Kent Belleği'nde yapılan etkinliklere iktidarda kim varsa onun karşısında bulunanların gelmemesi. Bölünürsek bu şekilde kim geçmişimize sahip çıkacak. Siyaset meydanı, küsülecek kurum değildir Kent Belleği.  Düşünsenize belleğini yitirmiş miletlerin, insanların elinde ne kalır? Bedeniniz belleğinizi yok saysa ne olurdu? 
Kentlilik bilinci, kentli olabilmenin en önemli yolu bu binadır. Bizleri dünyaya tanıtacak olan yer de burasıdır. Yerli ve yabancı turistler gittikleri yerlerde ilk olarak arkeoloji ve kent müzelerini geziyorlar. Orası iyi olacak, ses getirecek ki günümüz Efesliler'inin kim olduğu bilinecek. Zamanında atalarınızdan yadigar olan eşyaları, belgeleri bağışladığınız duygu ile yeniden sahip çıkmamız gerekiyor Selçuk Efes Kent Belleğimize...
Özellikle çocuklarımız orasını evi bilmeli. Üstüne basa basa söylüyorum çocuklar... Bu binayı yarının bilinçli kentlilerinin eğitim yuvası yapmamız en önemli misyonumuzdur. Yoksa bugün yaygın düşünce olan "Selçuk'tan bir şey olmaz" mantığı hüküm sürmeye devam eder. 
Selçuk'tan çok şey olur, oldu da. Geçmiş bizlere bunu gösteriyor. Bizlerde gelecek kuşaklara bunu göstermekle sorumlu Efesliler'iz... 

 

Bu yazı 525 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum