İLÇEMİZİN İSMİ "EFES SELÇUK" HAKKINDA 3
Özgür AYDOĞAN

Özgür AYDOĞAN

İLÇEMİZİN İSMİ "EFES SELÇUK" HAKKINDA 3

Son bir haftadır ilçemizde hararetle gündeme taşınan ilçemizin ismi ile ilgili tartışmalar benim için yeni değil. 
Bu nedenle aynı başlığı 3. kez atarak bu konuda tekrar görüşlerimi paylaşmak istedim. Bu konudaki yazımın ilki 9 Kasım 2011'de köşe yazısı olarak yayınlanmıştı. 2. yazımı ise ikinci dalga tartışmalar vesilesi ile 24 Aralık 2016 tarihinde kaleme almıştım. O günden bu güne zaman geçti, yeni bir başkan göreve geldi ve ilçedeki genel eğilime kulak verip bir irade koyup kararlı bir duruş sergiledi. 
Artık her yerde Efes Selçuk Belediyesi imzasını görüyoruz ve ilçede bu konuda asla bir memnuniyetsizlik yok. İlçede yok ama İzmir’de Selçuk doğumlu bir yazar sertçe bir eleştiri yapınca son yazımın üzerinden 3 yılı aşkın bir zaman geçmişken bu tartışma tekrar gündeme geldi. 
Ne oluyor diyerek yazılan çizilenleri okumaya başladım. 
İlk yazdığım yazıdan bugüne asla herkes aynı düşünsün diye bir beklentim olmadı. Saygı çerçevesinde akla ve mantığa uygun şekilde herkes fikir belirtmekte serbest. Bu nedenle son muhalif yazar da dahil herkesin fikri önemli, açıkçası ben tartışılmasından memnunum. Fakat şunu da belirtmeliyim ki yazıyı kaleme alırken kendisi gibi düşünmeyen kişilerin ne yazdığına hiç bakmamış, sadece başkanın bir beyanatından yola çıkarak köşe yazısı kaleme almış. Sayın Efes Selçuk Belediye Başkanı ilçedeki beklentiye cevap veriyor bu nedenle kendisini “Padişah” diye suçlamak yersiz olmuş. Dediğim gibi yazıya cevap verecek halim yok çünkü bu yazılanların cevapları uzun zaman önce fazlası ile verilmişti. Haa unutmadan, birde Selçuk’lu olma muhabbeti var ki oda çok tuhaf bir tutum. Burası ya da ülkemizin herhangi bir köşesi için söz söylerken hemşerilik şartı aranmıyor. Fakat burada doğmuş olmak söylediklerinizin doğru olmasına katkı sunan bir durum ya da bir ayrıcalık değil. Burda doğmak ya da arada bir ziyarete gelmek bu ilçede yaşayan fakat burada doğmamış olanlardan daha çok hak sahibi olmaya yeterlimidir? 

Daha önce yazdıklarımı yazıp tekrara düşmek istemiyorum. Merak eden arama motoruna “İlçemizin ismi hakkında - Özgür Aydoğan” yazar ve önceki 2 yazıyı okur. Fakat bu yazıları yazdıktan sonrada bende birçok Efes Selçuk sakini gibi ilçemizin ismi hakkında üzücü örnekler yaşamaya devam ettim. Kuşadası gümrüğünde turistlere satış yapılan mağazalarda bandrollü DVD’lerin üzerinde “Kuşadası / Efes” yazdığını, Aydın Forum’da mağaza vitrinine dekorasyon amaçlı konan kocaman Efes Antik Kenti fotoğraflarının üzerinde “Efes / Aydın” yazdığını, Bornova Forum’da düne kadar bizim ilçemizde bile benzeri olmayan Artemis heykelinin ve Celsus Kütüphanesinin  küçültülmüş modellerinin olduğunu ve insanların bu modeller önünde fotoğraf çekildiğini iç çekerek izledim. Bu örnekler uzar gider ama merak eden için gerekirse uzun uzunda yazarız. Bugün için yazıyı kısa tutup son bir cümle ile veda etmek istiyorum. 

Belediye Başkanımız Sayın Filiz Ceritoğlu Sengel eleştirilecek bişey yaptığında kimseye sıra vermez biz zaten eleştiririz. Fakat başkanımızı taleplerimize cevap verdiği için hedef alanları da cevapsız bırakmayız. Fikirlere tavsiyelere açık olmakla beraber ilçemiz insanı iradesini ortaya koyduktan sonra herkese saygı duymak düşüyor. Bilen bilir Efes Selçuk merkezlere uzaktır ve tarihten bu güne kadar bu coğrafyanın kendine has net bir tavrı vardır. Şimdi de tavrımız bellidir. İlçemizin ismini kullanırken saygı duyulmasını bekleriz ve de kimseden izin almayız!

Bu yazı 217 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum