Gokhan ÇETİNÇELİK - SELÇUK'LU OLMAK
KONUK YAZARLAR

KONUK YAZARLAR

Gokhan ÇETİNÇELİK - SELÇUK'LU OLMAK

Selçuk, nüfusu itibariyle küçük bir ege kasabasıdır. İstanbul' da iki , bilemedin üç sitede bu kadar insan yaşıyordur muhtemelen. Ama kazın ayağı öyle değil.
Anneler çocuklarını kucağına alsa ve birazcık sıkışsak, tüm köyleriyle beraber hepimiz Efes Antik Tiyatro' ya sığarız. Türkiye bir kenarda kalsın, dünyada bu kadar büyük bir tiyatroya sahip kaç tane şehir vardır?
O tiyatro ki, dünyanın en nadide sanatçılarının sahne almak hayali kurduğu bir abide. 60 ' lı yıllarda , Selçuk' un nüfusu beş binlerde bile değilken, çok kısıtlı imkanlarla, o tiyatroda düzenlenmeye başlayan ,Uluslarası Selçuk Efes Festivali, dünya çapında bir üne kavuşmuş. Böyle bir hikaye, dünyanın herhangi bir yerinde vuku bulmuşsa bilgilendirin beni lütfen.
Daha 60' lı yıllarda , Selçuk' un yerel sanatçıları o sahneye çıkmış, onlar ve Selçuk' lular dünyanın çeşitli yerlerinden gelen sanatçılarla, iletişim kurmuşlar, kültürlerine kültür katmışlar. Bu kültür birikimini, içersindeyken belki farketmeyebiliriz ama size şunu söyleyim, ben Selçuk' luyu dünyanın neresinde görsem , yürüyüşünden tanırım.
Selçuk" un Yörüğü, Balatçık' in yörüğüne , Arnavut' u , Söke' nin Arnavutuna, Giritlisi , Kuşadası' nın Giritlisine, Selanik Göçmeni , Aydın'' nın Selanik Göçmenine, Balkan göçmeni , Çamdibininkine, Kürdü, Torbalı' nın Kürdüne çok benzemez vb. Bütün bu kozmopolit yapı içersinde, yüce kültür mirasıyla Selçuk, bu mozaiği öyle güzelce, bir potada eritir ki, herkesi kısa bir sürede Selçuk' lu yapmayı başarır.
Kentli olmak demek, bazıları için 40 katlı bir rezidansta yaşayıp, garajında tank gibi bir dört çekerli arabaya sahip olmak , starbucks'da kahve içmek falan demektir. Oysa, kentlilik tanımında bu unsurların pek yeri yoktur. Bir Kent, yüksek binaları ve büyük arabalarıyla değil, filozofları ve sanatçılarıyla övünmelidir daha çok.
Elimden geldiğince gezmeye çalıştım, gezemediğim zamanlar ecnebilerle iletişime girdim mümkün olduğunca, samimiyetimle söylüyorum, Selçuk kadar çok filizofu olan bir yer ne gördüm, ne duydum. Hayvancılık, çobanlık yapan, Şirince' den Anıl' ı, Boğaziçi Felsefe' de öğretim görevlisi olarak tanıtıp bir çok kişiye inandırabilirim, mesela.
Velhasıl kelam, her zaman derim, Selçuk benim için küçük bir şehir devletidir. Kentlilik, nüfusa , paraya indirgenecek bir olgu değildir. Selçuk , içersinde kentlilik bilincine sahip fertleri barındırması itibariyle Türkiye' nin ve dahi dünyanın en "kentli" yerleşim yerlerinden birisidir.
Kentimi ,bu bilince ve vizyona sahip bir kişinin yönetmesini istemek , yüzlercesinden biri olduğum, Selçuk filizoflarının boynunun borcudur diye düşünüyorum .

 

Bu yazı 643 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Son Yazılar