BECEREMEYENLER ve BECEREBİLENLER.! -3- (Dondurma Tadında Belevi...
Hilmi GİDER

Hilmi GİDER

EFESSELÇUKtan YAZIYOR

BECEREMEYENLER ve BECEREBİLENLER.! -3- (Dondurma Tadında Belevi Şeftali Festivali)

08 Eylül 2018 - 14:37

Duymuşsunuzdur veya Biliyorsunuzdur, ama siz duymasanız bile ünü İzmir’den, İstanbul’dan ve Ankara’dan bile duyuldu Belevi Şeftali Festivali’nin üstelik Dondurma Tadında.
Bu yazım Belediye siyasi Yönetimine (Meclisine) dolaysıyla bu yönetimin başı olan Dahi Başkan’a  
Sayın Dahi Başkan şu Belevi Şeftali “Festivali” dediğiniz “Festival”Mİ.?  “Şenlik”Mİ.?, “Eğlence”Mİ.?,  
Çünkü literatürde, uygulamalarda ve tabiki örf ve adetlerimizde, “Eğlence”,  Aileler arasında yapılana bir Mahalle sınırlarında olan etkinliklere, “Şenlik” Akraba, Eş, Dost, Tanıdık Mahalle sınırlarını aşan yaşanan kenti kapsayan etkinliklere, “Festival” İlçe ve il ile illeri aşan katılımlarla ve Sevgili Tolga Mert’in 25.07.2018 Tarihli ve öğreti niteliği olan, ama sizin talimatlarınızla sizin adınıza, Eğlence, Şenlik veya Festivalleri hazırlayan ve uygulayan “İş bilen, İş bitiren” ekibinizden kimsenin okuduğunu sanmadığım,“EfesSelçuk’ta Yapılanlar Festival mi?”
(http://www.efesdostgazete.com/yazarlar/tolga-mert/25-07-2018-efes-selcuk-ta-yapilanlar-festival-mi/10339/) yazısında ki örnek Etkinliklere, “Uluslar arası Festival” ise Yurtdışı katılımı ve açılımı oluyorsa (70li, 80li yılların Efes Festivalleri gibi) etkinlikler değimli.? (Eksik mi? Fazla mı? Yanlış mı?)
Peki Belevi Şeftali Festivali (Festival yazmak zorundayım zira sahne arkasındaki devasa Fonda öyle yazıyor) Festival Katagorisi içine nasıl sığdırılır.? “Biz yaptık oldu, Biz ne dersek o” MU.? 
Katılım ölçüsüyle değerlendireceksek, Katılımcılardan çoğunu dinledim, Basın büronuzun çekip servis ettiği bütün fotoları inceledim. İnanın ki gece boyunca Protokolsüz protokol sırasında, yanınızda oturan Belevi eski Belediye Başkanı Rabbani Kurudal Kızına Düğün veya Torununa Sünnet yapsa eminim ki Festival dediğiniz etkinlikten daha fazla kalabalık oluşurdu Belevinde.
Katılan sayısını bir tarafa bırakalım, Festival dediğinizin en ilginç vede vahim yanı, Anlıyoruz ki, Ne EfesSelçuklular, Ne ilçe Yöneticileri, Ne ilçenin üst Bürokrasisi, kısacası Selçuk Protokolü bile Festivali Mİ, sizi Mİ ciddiye almamış galiba. Hatta Parti yönetiminiz bile İzmirden bir toplantı dönüşü, Yaptığınız “Tuaf” etkinliği sahiplenmeyip, bir Merhaba, Kolay Gelsin deyip ayrılmışlar. 
“İş bilen, İş bitiren” ekibiniz ile gerçekleştirdiğiniz şeftali festivalinde dondurma dağıtmak fikri “Dam başında saksağan…….” sözü kadar müthiş bir buluş, hele hele bunu (sanki düğünlerdeki pasta töreni denildiği gibi) tanıtım afişlerine proğram akışı listesinde saatini bile yazarak “dondurma dağıtımı” töreni anlamında yazmak harika değil harkulade bir fikir. Merakımı hoş görün; Dondurma firması Festivale Sponsormuydu? Yani Dondurmalar (Beleş) BEDAVAmıydı? Eğer Sponsorluk değilse ve Dondurmalara Para ödediyseniz, çok daha harika, Dondurma fikrini bulup ve “övgüyle” tanıtım afişlerine bile yazdırdığınızdan dolayı bir kez daha kutluyorum. 
Belevi Şeftali Festivali ve  dondurma konusu duyulduğunda, İlçemizin değerli bir siyaset şahsiyeti ile (Sizinde sevdiğiniz) iddiaya girdik,. Dedi ki, “Bizim Başkan Kültür, Şenlik ve Eğlence ekibi ile, henüz tarihi belli olmayan ama planlama aşamasında olduğunu duyduğumuz, yapılacak olan Şirince Zeytin Festivalinde “Künherli (çam fıstığı) Şerbet” veya “Ayran”, Eylül ayında yapılacak Gökçealan Osmancık Üzüm Festivalinde ise karpuz veya kavun ikramı da yaparlar konuklara bekle gör”. Yok ya bu kadar’ı da olmaz dedim ama olur yaparlar, ne olacak, “dilim dilim dağıtırlar” şeftali festivalinde Dondurma oluyorsa, Zeytin Festivalinde “Künherli (Çamfıstıklı) Şerbet” veya “Ayran” Üzüm festivalinde de karpuz veya kavun neden olmasın dedi. Ben Şeftali Festivali kulaklara küpe ve tecrübe olmuştur düşüncesiyle, yine Hayır Yapmazlar dedim, o yaparlar dedi ve iddiaya girdik. Sayın Dahi Zeynel Başkan, Bu uygulamaları kim veya kimler yaparsa yapsın Ama Senin olurunla senin sorumluluğunda yapılıyor. Bir Antik Unesco kentine yakışıp yakışmadığını bir kez daha değerlendiriniz. Ne olur Allah aşkına  Milleti daha fazla Güldürmeyiniz. 
Bırakınız “Güldürme” görevini sanatının önemli bir parçası olan Erol Namdar Sahnelerinde yapsın. Yapıyor da hem de KÜLTÜR adamlığının Profosyonelliğinde üstelik Tek Başına. (Tiyatro Festivali hazırlıklarını çok yakından izliyorum)
Şimdi önümüzde Selçuk Efes Festivali var, Şimdiye dek yapılan hazırlıklar izlediğim kadarı ile Reklam Tanıtım hariç (Pardon Zatıhalinizin İzmir Televizyonlarında “Kaç kişinin İzlediği ve Ne kadar Ödendiği” ölçüde yapıyorsunuz) güzel gidiyor, Hadi EfesSelçuk’a yakışır biçimde BECERİN şu işi ve önce EfesSelçuklulara sonra da Dost Medya ve Bana Alkışlatın kendinizi. Daha önce yapılan güzel işlerde Manşetlerden ve Köşelerimizden Teşekkürlerimizle alkışladığımız gibi.
 Anlayanlara SELAM, Anlamayanlara HELAL olsun. DOSTça ve SEVGİyle Kalın.   

 

Bu yazı 606 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum