22.08.2018 - BECEREMEYENLER ve BECEREBİLENLER.! (2)
Hilmi GİDER

Hilmi GİDER

EFESSELÇUKtan YAZIYOR

22.08.2018 - BECEREMEYENLER ve BECEREBİLENLER.! (2)

Geçen haftaki yazıma özetle şöyle başlamıştım.
Biriken konuların ayrıntılarını, detaylarını yazmadan önce dikkat çekmek istediklerimi 36 bin EfesSelçukluyla paylaşıp altını çizmek istiyorum” Bu hafta da bir başka konu ile devam ediyorum.
Ne geçmiştekiler  ne de şimdiki Belediye Başkanımızın yüzüne karşı eğilerek, bükülerek, kıvırtarak, kırıtarak, kıkırdayarak ve sırıtarak, seni veya sizi seviyorum veya seviyoruz Başkanım demedim, demedik. Aksine yüzüne karşı hep eleştirilerimi söyledim, Gazetemiz sayfalarından ve bu köşem den eleştirdik, eleştireceğiz dedik. Ama onun arkasından, özel sohbetlerim de ve hatta bu köşemde de hem de birkaç kez, karşıtlarının, muhaliflerinin, sevmeyenlerinin, çıkarına göre tavır alanlarının, gününü kurtarmak için “bukalemun” gibi davrananların ne diyeceğini, beni ve Medyazımı ne gözle düşüneceğini hiç mi, hiç umrumda olmaksızın, dobra dobra  insani yönlerini insanlığını çok sevdiğimi ve sevdiğimizi  hatta bu mükemmel yönüne laf söyletmeyeceğimi hep söyledim. Buradan bir kez daha tekrarlıyarak açık seçik yazıyorum. Zeynel Bakıcı (İşi ve Görevleri harici)  Saygı ile örnek bir insan, Sevgi ile Mükemmel bir Dost.
Zira çok yakınlarım da bilir ben onu göremediğim yıllarda da kardeş gibi gördüm. Çünkü onun kan bağının olduğu ve benimde gönül bağım olan, elini öptüğüm “ender” muhterem bir adama o 62 yıl ben ise 35 yıldan fazla  beraberce Baba  hitabını kullanıyoruz. Ve ben bundan her zaman onur, gurur mutluluk duydum. 
Başkanı eleştirilerime gelince, Sevgili dostlar yine beni yakından tanıyanlar bilirler, benim gönül ilişkilerim ile iş ilişkilerim hep demir yolu gibidir. Hiçbir birinle kesişmez. Hiç bir zaman ekmeğimle, hislerimi karıştırmamaya çok sıkı şekilde gayret ederim. İşte bundan dolayıdır ki, En sevdiğimi de yaptığı görevinde (Hele, Hele bu kamu görevi, Halk hizmetiyse) Evladımın bile (yakın gördüklerimi daha çok) yaptığı doğruları alkışlar, teşekkürlerimi sunar, yamuklukları ve yanlışları eleştiririm. Yine diyeceksiniz ki; Yanlış veya doğru sana göre mi? Hayır, yine yakın tanıyanlarım bilir, çok sorarım, çok dinlerim, (sır tutmasını bilen çok şeyi bilir. Çünkü her yerde mutlaka bir “gözü ve kulağı” vardır) Bunlardan dolayıdır bilmediğim bir konuda konuşturamazsınız, bildiğimde ise susturamazsınız. 
Diyeceksiniz ki, Eeeee Sadede gel sadede;
Bunları anlatmamın nedeni de aşığı olduğum EfesSelçuk’ta Fotoğrafçılığımdan sonra 25 yıllık Medya yöneticiliğim süresince hiç başımıza gelmeyen (kimler geldi kimler geçtiği halde) bir olayla karşılaştık.
26 Temmuz tarihli gazetemizdeki bir haberden dolayı, Belediye Başkanının bir personeli  (Galiba kendini Belediye Başkan yardımcısı olarak düşünüp ve Dost Medyayı da, Kendi görev ve yetkilerinde ki Belediye Basın Bürosu gibi vede kendine bağlı sanıp) Genel Koordinatörümüz ve Yazı İşleri Müdürümüzü Telefonla arayıp  ağır sözlerle tepki gösterip, bize işimizi öğretmek istemesi, ayar verdiğini veya vereceğini sanıp kendini tatmin etmesi idi.  
(Her iş’te olduğu gibi bizim iş’inde güzellikleri, Haz’ları, Gururları ve mutlulukları olduğu gibi, kraldan çok kıralcılar’la, çirkinlikler’le hatta  kirlilikler gibi zorluklarla zaman tüketmek zorunluluğumuz oluyor)
 Bu konuyu; Sevgili Zeynel Bakıcı’nın 2014 te Belediye Başkanı seçildiğinden dolayı Dost Medya olarak, O zaman ki yazarlarımız; Sabahattin İzcioğlu ve Bülent Soğutmaz ile yaptığımız kutlama ziyaretinde, Benim “izin verirseniz Televizyonumuzda Başkan yardımcıları veya birim Müdür veya Amirleri ile de EfesSelçuğu konuşup halkımızı aydınlatabilirmiyiz sorum üzerene, Başkanın; Hayır Belediyede Sadece ben konuşurum,  Ben konuşacağım. Bu ilçede Belediyeye, Rahmetli Eftal Doğru Başkan olmuştur, Eftal Doğru Dönemidir, Kamil Subaşı olmuştur, Kamil Subaşı Dönemidir, H. Vefa Ülgür olmuştur, H. Vefa Ülgür Dönemidir. Bu dönemde Zeynel Bakıcı Dönemi olacaktır Medya ile Basın ile yalnız ben konuşacağım, sadece beni muhatap göreceksiniz dediğinden ve bu kararına saygımdan dolayı Özel Kaleminden telefon randevusu alıp 3 gün bekledikten sonra kendisine, (yine telefonda) yukarıda ayrıntısını aktardığım ilke kararından dolayı personelinin genel koordinatörümüze söylediği tüm sözlerin (Duymaksızın, Anlamaksızın) kendisine iade ettiğimi, çünkü kendisine ait olduğunu,
Haaaa!...  Bu “cüretkarlığın” da, Belediyemizin bazı İşlerinin Dost Medya’nın kuruluşu olan BaRiko Matbaa, Haber ve Reklam Ajansı Hizmetlerine yaptırılıyor olmasından kaynaklanıyor  ise, İşi veren  birimin bağlı olduğu Bşk.Yrd.sına (ilk işin alınacağı gün) ve sonrasında birkaç kez rica ettiğim gibi “BaRiko’nun yapması için verilen işler, BaRiko’dan önce başka firmalara 5 Tl.ye yaptırıldıysa BaRiko aynı işi daha kaliteli ve veren birimin beğeneceği şekilde (Dost Medyanın bu ilçede yaşama sorumluluğu bilinci ile Selçuk Belediyesi ve dolaysıyla Selçuk’lunun kazanması için)  3 Tl. Yapmalıdır,Yapıyor ve YAPACAKTIR. Haaaa, yapmıyorsa, yapamıyorsa, İşi BaRiko’ya verilmemesini”  bir kez de kendisine direk olarak söyledim.  Bana dedi ki, “Böyle konular hep başımızda ‘düzelteceğiz’
Şaşırdığım ve kendisine telefonda söyledim, buradan da herkesin duyabileceği şekilde söylüyorum. Sevgili Zeynel Bakıcı; Eğer yerel seçimler öne alınmayıp (ki öne alınma ihtimali çok yüksek) zamanında yapılır sa ve bu günden sayarsak seçime 225 gün kalmış Dört buçuk yılda yapamadıklarını yedi ayda yaparsın inşallah, yaparsan maşallah.
Geçen hafta ki gazetemizin manşet haberi Selçuk Esnaf ve Sanatkarları odası Başkanı Hayri Güller’in Bşk.na  atfen söylediği sözlerdi ve en çarpıcısı, “Takıyye” yaptığını söylemekti. 
Evet Sevgili Zeynel Bakıcı bende artık anlıyorum ki (bu güne dek belki sevgimden anlamak istemedim) daha ilk günden beri “takıyye”  yapıyormuşsunuz. Ben de görüyorum ve Anlıyorum.
Bir çok söydediğiniz önemli sözleri  bir kenara bırakalım. Yukarıda bahsettiğim ilk “kutlama” görüşmemizde Dost Medya olarak bize söylediğiniz bir tek şu söze bakalım. “Benim danışmanlarım sizlersiniz, Benim Danışmanlarım Halkım olacak” “Belediyeyi ortak akıl ile yöneteceğiz” 
Bu sözlerinizden anladığımız şuydu; Örneğin; Her hafta Mahalle Muhtarlarıyla, Her ay veya 3 ayda bir Oda Başkanlarıyla, Her ay veya 3 ayda bir Sivil toplum örgütleri ile, En az yılda bir kez, Eski Belediye Başkanları ile, ve yine en az yılda bir kez, eski Belediye Meclis üyeleri ile toplantı yapıp Bilgiyi, Tecrübeyi  ve çağ’ı günümüze ışık yapıp “Ortak Aklı, hoşgörüyü ve Meşhuuuuur SEVGİyi” bulabirdin ve bizler de görebilirdik. Yapmadın, yapamadın. “BECEREMEDİN” Sevgili Zeynel Bakıcı.
Peki bunları yapamadın AMA; Akademisyenlik yılların da, onlarca belki Yüzlerce Belediye Başkanına Belediyecilik ders’i verdin de, Bari her ay’da bir Belediye personelini (en az birim amirlerini) toplayıp “yine Belediyecilik” dersi verebilseydin, her personelin “asgari” bir Belediye Başkanı olurdu, Sizden biraz gaz alanlar gölge yetkili, hiç kimse de Belediye Başkanı edalarında sağa sola efelik taslamazlardı. AMA; Fırtınalar bile kayalardan ancak “TOZ” koparabilir. 25 yıl olduğu gibi, 232 gün sonra da (ve ömrümüz olduğu sürece’de) Herkes kendi iş’ine döndüğünde de, Dost Medya, Bu güzide ilçemize ilçe halkımızın Göz’cüsü ve Söz’cüsü olarak yine asli İŞ’inde olup MEDYA görevini yapmaya devam edecek.
Anlaşılmış olsam da SELAM, Anlaşılmamış olsam da, SELAM. Sevgiyle DOSTça Kalın.
Mübarek Kurban Bayramınız Kutlu, Ömrünüz; Hep Huzurlu, Sağlıklı ve Bayram Mutluluğunda olsun.
(Haftaya da “Becerdik” sanılan “Dondurma tadında, Belevi Şeftali Festivalini” anlatacağım)  

 

Bu yazı 739 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum