12.11.2018 - YEREL SEÇİMLERE GİDERKEN CHPnin ÖN SINAVI.!
Hilmi GİDER

Hilmi GİDER

EFESSELÇUKtan YAZIYOR

12.11.2018 - YEREL SEÇİMLERE GİDERKEN CHPnin ÖN SINAVI.!

12 Kasım 2018 - 16:28

Geçen haftaki yazımda belirttiğim gibi, seçim mevsimi geldi çattı. Komşu ilçelerimiz olan Kuşadası, Torbalı, Tire ve Bayındırda olmadığı kadar hareketli ilçemizdeki siyaset. Tabi bu hareketliliğin en belirgin, en net ve en büyük görüleni de İlçemiz Cumhuriyet Halk Partisinde. Nasıl olmasın ki, 2014 seçimlerinde de olduğu gibi yine 7 aday adayı yarışıyor Belediye Başkanı adayı olmak için. 
CHP adaylarının içinde en tanınanı şüphesiz 2014 seçimlerinde Koltuğunu Dahi Zeynel Bakıcı’ya az bir farkla kaptıran ve kaybettiği seçimin ertesi gününden itibaren ‘öncelikle’ tekrar aday olabilmek için politik zekasını, yılların edindirdiği tecrübesini ve siyasi becerilerini günümüze kadar büyük bir azimle, sabırla, hırsla vede ustaca ilmik ilmik dokuyarak sürdüren Eski Başkan H. Vefa Ülgür.

Önceki dönem H.Vefa Ülgür ile bu dönem de Dahi Zeynel Bakıcı ile CHPnin Meclis üyeliği ve CHPnin grup Başkanı sözcülüğü’nün yanında İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile Büyükşehir Belediyesi Meclis üyesi olarak ve Büyükşehir Meclisinin Başta Hukuk Komisyonu olmak üzere çeşitli önemli komusyonlarında çalışarak Hukuk mesleğindeki uzmanlık dallarına Belediyeciliği de ekleyen Av. Filiz Ceritoğlu Sengel.

İlçemiz Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanlığı, CHP Meclis üyesi Merhum Mazlum Kırıtak’ın vefatından sonra yedeklikten gelerek dönemi sonuna kadar Meclis Üyeliği  ve geçen dönemin de  CHP ilçe Başkanı olan ve siyasette bu güne kadar yaptıklarım yapacaklarımın teminatıdır dercesine adaylık yarışına katılan Hasan Uysal.

Adayların içinde en kıdemlisi  1980 öncesi CHPde ve sonrası SODEP, SHP de görev almış Yıllarca DSP ilçe Başkanlığı yapmış ve DSPnin Belediye Başkanı Adayı olmuş, 2014 seçimlerinde de CHP Belediye Başkanı Aday Adayı olup, aday belirleme sürecinde adaylıktan çekilmiş, Halen ÇYDD Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Selçuk Şubesi Başkanlığı görevini sürdüren İnş. Müh. Metin Çıtak. 
CHP Gençlik Kolları Genel Başkanı Yardımcılığı görevinde bulunan ve 2015 Genel Seçimlerinde CHP İzmir 1. Bölge 13. Sırada Milletvekili adayı olan, CHP Kadın Kolları Genel Sekreteri Ayfer Cömert’in oğlu, İlçemiz CHP tarininde çok hizmetleri bulunan Eski İlçe Başkanlarından Merhum Ali Osman Şirin’in Damadı, Yerel Yönetimler yüksek lisanslı, Siyaset Bilimci Emir Cömert.
Aslen Şirinceli Olup Bazı CHPli Belediye Başkanlarına Hatta Dahi Zeynel Bakıcıya dahi Danışmanlık yapan, İzmir Konak Belediyesinde Proje uzmanlığı görevinde bulunan ve Halen Şirince Türetim Derneğinin Başkanlık görevini sürdüren, Kooperatifçilik tezleri ile yarışa katılan Mehmet Kuzu.
Ve tanınma sıralamasının sonunda kalan Aslen Gökçealan’lı olup  CHP İstanbul Şişli üyesi ve ilçesinin delegesi olup Şişli Belediyesinde proje danışmanlığı görevini yürüten Sevcan Yörük 
Hepsi EfesSelçuklu, Hepsi Sosyal Demokrat, Hepsi CHPli, Hepsi Atatürk’ün Askeri, Hepsi kedi alanlarında ayrı ayrı birer değer. 
CHPnin bu aday adaylarından bir’i Aday olacak ama hangisi ve işin en can alıcı noktası nasıl belirleneceği. 
İşte bu aşamada Sevgili Emir Cömert’in Adaylık açıklama toplantısında yaptığı çağrıyı (Bazı adayların ve Genel Merkezin hiç mi hiç hoşuna gitmese de) çok ama çok harika ve CHPye de tam yakışan buldum. 
Bakın ne önermişti çağrısında Emir Cömert; "Bana yöntem ne olmalı? diye sorarsanız. Ben; parti binamıza SANDIK koyulmasını isterim. Burada üye bazında bir eğilim yoklaması yapılmalı, oradan çıkacak sonuç rapor halinde dosyaya konulmalı. Sonra burada profesyonel bir şirketle anket yapılmalı, o anketten çıkacak sonuçta bu dosyaya konulmalı, daha sonra partimizin oluşturacağı bir ekip buraya gelmeli ve sivil toplum kuruluşlarımızla görüşmeli, muhtarlarımızla görüşmeli, parti örgütümüzle görüşmeli ve onlarda bir rapor hazırlayıp bu dosyaya konulmalı. Son olarak da aday adayı arkadaşlarımız partiye davet edilmeli, bir mülakata tabii tutulmalıdır. Selçuk'u ne kadar tanıdıkları sorulmalı, Selçuk'a ne yapmak istedikleri sorulmalı, projeler halinde rapor edilip o dosyaya konulmalı. Bu dört sistemi ortaya koyduğunuzda zaten bir kişi veya iki kişi ön plana çıkacaktır, buradan da bizim en doğru adayı seçebileceğimizi düşünüyorum. 
Evet çok doğru zira; Belediye Başkanlığı seçimine girip yarışacak adayı; 
Gerek Genel Merkez, Gerek İl Yönetimi ve gerekse ilçe yöneticilerinin söylemlerinden duyduklarımız olan, İlçe yönetimi ve mevcut delegelerce belirlenirse, “A” aday çıkacaktır, İlçeye kayıtlı tüm üyelerin katılımıyla belirlenirse “B” aday çıkacaktır, 
Yukarıdaki seçeneklere ciddi ve geniş bir kamuoyu yoklaması eklenerek birlikte belirlenirse “C” aday çıkacaktır.
Bu satırları Okuyanlara da bir bir siyaset fikir jimlastiği önereyim.!
CHP Genel Merkezinden Saygın ve “Sevilen” Bir yetkili ilçe Merkezine gelse ve 7 adayı bir masa etrafında toplasa ve dese ki, Arkadaşlar Genel Merkezin işini kolaylaştırın ve aranızda anlaşarak birbirinize fedakarlık edip aday adayı sayınızı 3’e (Üç’e) hatta mümkünse 2’ye (İki’ye) Düşürün. Bu mümkün olur mu.? Daha ötesi Kimler kimler için fedakarlık gösterir.? 3 veya 2 aday adayı kimler olur.? 
Benim izlenimlerim ve hislerim bunun BAL gibi gerçekleşeceğini söylüyor ama yazamıyorum. (Bölgesel veya Ulusal medya da yazıyor olsaydım yazardım. Ufak bir kentte üstelik “Bu ilçede hepimiz Akraba gibiyiz” ilkesiyle yaşayan bir Gazeteci için yazmak mümkün değil)     

CHPnin Kurucusu, İlk Genel Başkanı Demokrasiyi en yüce değer olarak bizlere armağan eden Yüce Atatürk’ümüzün bu ölüm yıldönümü gününde Rahmet ve Minnetle anarken. Bu Aday belirleme sürecinde CHPnin 7 aday adayına da bir önerili sorum şu; 
Atatürk’ümüzün Demokrasi aşkını tekrar filizlendirmek için; Türkiye ve CHP siyasetinde İLK ve TEK olacak,  7 aday altına imza koyarak Partinizin Genel Merkezine bir dekrarasyon yayınlayıp “Bizler CHPnin Selçuk Belediye Başkanlığı Aday Adayları, Aday belirleneceğimiz yöntemde, Aday Adayı Arkadaşımız Emir Cömert’in önerisi UYGULANMAZSA hepimiz de ADAYLIKTAN ÇEKİLİYORUZ”.  Diyebilirmisiniz.?  Vede Yapabilirmisiniz.?  
Tüm Türkiyenin yıllar boyu hatırlayıp Seyredeceği Bir ilçenin Genel Merkeze verdiği Demokrasi Dersi Bayrağını EfesSelçuk Kale Surlarına dikebilirmisiniz.?
Yoksa Genel Merkez EfesSelçuklulara, 2014 yerel seçimlerindeki gibi “Genel Merkez EfesSelçuk’u ve EfesSelçukluyu, EfesSelçukludan daha iyi tanıyor mu diyecek ve 2014 te yapılan Cumhurbaşkanlığı seçiminde olduğu gibi  Tüm CHPlilerin önüne “Ekmek için Ekmelettin” örneği bir ADAY dayatıp “Tıpış Tıpış gidip gösterdiğimiz adaya oy vereceksiniz” Mİ denilecek.?
Süreç böyle giderse de seçim günü gelip çattığında ise; Seçilme Mİ.? Seçtirme Mİ.? Seçtirmeme Mİ.?  Yaşanacak izleyeceğiz.
Anlayanlara SELAM, Anlamayan ve Anlamak İstemeyenlere de HELAL olsun. DOSTça Kalın.

Bu yazı 590 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum