16.01.2018 - HASTA ÖLÜYOR
Ersin DEĞİŞMEZ

Ersin DEĞİŞMEZ

EFESSELÇUKtan YAZIYOR

16.01.2018 - HASTA ÖLÜYOR

17 Ocak 2018 - 10:06

Gerek uluslararası bildirgelerde ve gerekse Hasta Hakları Yönetmeliği'nde "her bireyin kendisi ve geleceği hakkında karar verebilme hakkı" teminat altına alınmıştır. Bu bağlamda, hastalıkları ve tedavileri konusunda en son sözü söyleyecek olanlar hastalardır. Hekimler, sağlık çalışanları ve hasta yakınları, hastaya hastalığının teşhis ve tedavisi için önerilerde bulunurlar. Ama, bunları kabul edip etmemek hastanın bileceği bir iştir. Hastanın rızası olmaksızın herhangi bir muayene, tetkik ve tedavi zorla uygulanamaz. Yapılacak olan işlemlerin hastanın yararına olması, bu durumu değiştirmez. Acil, yaşamsal bir tehlike olmaksızın, hasta tedavi olmamayı tercih edebilir. 
Uzun vadede hastanın ölebilecek olması nedeniyle, tedaviyi reddetmesi, intihar girişimi gibi kabul edilemez. Burada hasta, konuyla ilgili olarak uzun ve makul bir süre düşünme, danışma, kararını değiştirebilme, alternatif tedavileri deneme gibi fırsatlara sahiptir. 
Hastanın tedaviyi reddetme kararı, yanlış ve kendisi için zararlı olabilir. Bu yanlışlık hastaya, uygun bir şekilde anlatılmalı ve kararını yeniden gözden geçirmesi istenmelidir. Ancak, hasta kararında ısrar ediyorsa, bize bu karara saygı duymak düşer. 
Evet, yukarıda anlattıklarım hastanın haklarından bir kesitti. 1943 te kurulmuş 2018 yılında 75. Kuruluş yılını kutlayacak olan Tarihi çınar EFESSPOR’ un ölüm döşeğinde olmasına rağmen tedaviyi reddetmesini Çarşamba akşamı üzüntü ile izlemiş oldum. Efesspor zor zamanında kurtaracak bir yönetim kurma çabasıyla bir araya gelen Salih SOYLU, Dinçer YIKILMAZ, Ulaş KARAHAN ve Burhan ÖZNUR ellerini taşın altına sokmaya karar verdi. Ama plansız yaklaşımlar birbirinden kopuk hesaplamalar filmin iyice kopmasına neden oldu. Artık önümüzdeki sezonu düşünmemiz gerekiyor.
Bu hafta sonu ilk yarısında 84 gol yediğimiz ligin 2. Yarısı başlıyor. Bırakın transferi eksilmiş kadroyla 2. Yarıya giriyoruz. Sanırım bir takımın bir sezonda yediği 150 gol barajını aşan ilk takım olacağız. 
BELEVİNİN KIZLARINDAN İLK GALİBİYET
Kadınlar 3. Futbol liginde mücadele eden Belevi Gençlerbiliği spor kulübümüz yılın son maçında liginde ilk galibiyetini alarak yeni yıla umutlu girdi. Selçuk’ta Denizli Gençler gücünü Gülşen ÇINAR ve Hayriye BAŞDEMİR’ in attığı gollerle 2-1 yenen genç kızlarımızı ayrıca kutluyorum.
GAZİ ORTAOKULU DEVAME DİYOR
Heyecanla takip ettiğim Gazi Mustafa Kemal Ortaokulu Yıldızlar kız futsal takımı play-off eleme turunda karşılaştığı İmbat ortaokulunu 6-1 yenerek İzmir'de ilk beş takım arasına kaldı. Sporcu kızlarımıza bundan sonraki karşılaşmalarında başarılar dilerim.

 

Bu yazı 738 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum