Tolga MERT/sekizeylül.com - Efes'in Üniversitesi
Konuk YAZARLAR

Konuk YAZARLAR

Tolga MERT/sekizeylül.com - Efes'in Üniversitesi

16 Ekim 2016 - 12:59

Gelecek için en güzel gün…
26 Eylül Pazartesi günü kentimizde yıllardır hayalini kurduğumuz bir iş gerçekleşti. Efes Meslek yüksek Okulu 54 kayıtlı öğrencisi ile eğitim-öğretime başladı. Onlarca olumsuzluğun içerisinde üniversitemize kavuşmamız bizlere gerçekten çok büyük bir ivme kazandırmış oldu. Yani geleceğimiz için çok güzel bir gün yaşandı…
Övündüğümüz Unesco kenti Efes, yanı başında gelişmek için çabalamaya çalışan kent Selçuk…
Bizler sıradan bir yerde yaşayan sıradan insanlar değiliz aslında. Geçmişin getirmiş olduğu ağır tarih, kültür, sanat ve eğitim yüklerini taşıyan bireyleriz her birimiz. Tarihimize baktığımız zaman bilim alanında dünya çapında çok büyük ses getirmiş, toplumun akışını değiştiren kişiler yetiştirmiştir bu topraklar. En önemlisi ise Efesli Herakleitos’tur. Meşhur “Aynı nehirde iki kere yıkanılmaz” sözünü söyleyen kişidir.
İşte bu noktadan çıkış sağlayıp geleceğe yatırımlarımızı eğitim yolları ile yapmamızın zamanı geldi. Küçücük bir ilçeyi insan olarak düşünürsek şu an bu açılan üniversite Selçuk’un kalbi olmuştur. Bu okul sadece öğrencilerine değil, toplumu, toplumla, toplumda eğitme yollarını da aramalıdır. Açılış konuşmalarında bu anlamda konuşmalara yer verilmesi kentim adına beni ve benim gibi düşünenleri eminim mest etmiştir. Sempozyumlardan bahsedildi, inanç turizminden bahsedildi, kültürel mirasın öneminden ve bu önemi bilim ile buluşturmaktan söz edildi. İşte zaten hedeflenen şey yıllardır buydu. Şimdi bu kıvılcım ile ileriye dönük umutlarımız arttı.
(Tabi ki şunu söylemeden geçemeyeceğim. Bilim kenti olma yolundaki en büyük kilometre taşımız kütüphane olmalıdır.)
Nevi şahsına münhasır olan kentimizin üniversitesinin de böyle olacağına eminim…
Fakat olay sadece okulun kurulması ile de bitmemekte. Toplum olarak, Selçuklular olarak evlerinden kopup kentimize gelen ana kuzularına gerekli kolaylığı, desteği sağlamamız gerekmektedir. Hepimizin çocuğu, kardeşi, ablası, abisi uzaklarda okumuş ya da okuyor olabilir. Empatiyi elden hiç bırakmadan üniversiteliyi sömüren zihniyete bürünmeden farklılığımızı ortaya koymamız gerekmektedir.
Yetkili tüm kurumlardan ise ricamız büyümeye başlayan Selçuk’un kentsel ve tarihi dokularına zarar vermeden, her yanı beton yığınına çevirmeden planlı bir şekilde ilerlememizi sağlamalarını istiyoruz. Geçmişimizin mirasını hep birlikte yerlisiyle, öğrencisiyle geleceğe taşıyıp yaşayan biir kent, yaşanacak bir kent olalım .
İlçemizde ki 2 üniversitemize de kentlim adına yeni eğitim öğretim yılında başarılar diliyorum.
Emeği geçen herkese teşekkür eder, saygılarımı sunarım …
Tolga MERT/sekizeylül.com

 

 

Bu yazı 1297 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Son Yazılar