Özgür AYDOĞAN - SGK Prim İndirimi, Otopark ve Emekliler
Konuk YAZARLAR

Konuk YAZARLAR

Özgür AYDOĞAN - SGK Prim İndirimi, Otopark ve Emekliler

01 Ekim 2016 - 12:55

Uzun bir süreden sonra tekrar merhaba. Kış sezonuna girerken başlayan sessizliğe birde ülkenin genel durumundan kaynaklı düşüş eklenince bize yazı yazmak için bol bol zaman kalıyor. Her ne kadar moralimiz bozuk olsada olumlu ve yapıcı olmaya çalışmak gereklidir diye düşünüyorum. Bu hafta başlıkta birer kelime ile işaret ettiğim üç konuya özellikle dikkat çekmek istiyorum. 

SGK PRİM İNDİRİMİ
Kısa bir süre önce gazetelerde ‘SGK primlerini düzenli ödeyenlere indirim uygulanacak’ haberini okumuş  ve umarım lafta kalmaz diyerek hadi bakalım demiştim. Dün Selçuk SGK da bir bilgilendirme toplantısında habere konu olan düzenlemenin yasalaştığını ve yakında uygulamaya geçileceğini öğrendim. Basında yer alan ifade şöyle; 

‘İşçilerinin SGK primlerinin düzenli ödeyen, SGK prim, idari para cezası vb. borcu olmayan, SGK bildirgelerini süresinde veren ve sigortasız işçi çalıştırmayan, yükümlülüklerini yasalara uygun şekilde yerine getiren işverenlere beş puanlık SGK prim indirimi var.’

Bu güne kadar ödemelerini düzenli yapan, kurallara uyan, devletine milletine karşı görevlerini tam yerine getiren maalesef cezalandırılıyordu. Ödemeyen, yan çizen veya uyanıklık yapanlara ise af üzerine af geliyordu. İsyan ediyorduk hala da isyan ediyoruz. Arkadaş, doğrusunu yapana beş kolaylık yap diğerine bir. Neyse ki uzun zaman aradan sonra bu indirim haberi bir konuda da olsa bize moral verdi. Umarım uygulamada saçma sapan engeller çıkmaz ve hükümet bu mantıklı kararın arkasında durur.

OTOPARK
Kısa bir süre önce birkaç belediyeci ve polis gelip kaymakamlık çevresinde düşünceli düşünceli dolandılar. Ben ilk görüşte şikayetlere kulak verildiğini ve devlet babanın bizi gördüğünü düşündüm ve sevindim. Herhalde yola ters girenleri tespit, park etmiş araçların arkasına hatalı parkedenleri cezalandırma ve yaya güvenliğini sağlama gibi konulara eğileceklerini düşündüm. Gelin görünki öyle olmadı ve birkaç gün geçmeden Hükumet konağı çevresine mantarlar döşenip zaten sıkıntı olan park yeri meselesine bir darbe daha indirilmiş oldu. Sadece mevcut Belediye yönetimini veya Kaymakamlığa bağlı birimleri suçlarsak haksızlık olur. Geçmişten beri otopark sorunu devam ediyor ve biz ne zaman çözüm istesek sizde çarşıya kadar arabanız ile gelmeyin deniyor. İşin garibi birkaç saftirik  yalaka bu duruma destek oluyor, evet haklılar diyerek şakşakçılık yapmaktan geri duymuyor. Sorunun asıl kaynağı idareciler değil bu şakçakçı ve menfaatçi bir kısım güruh. Aslında söylendiği gibi herkes araçları ile gelmiyor ve araçlarımızı çarşı merkezine değil yer olmadığı için çok uzaklara park ediyoruz. Bu gidişle araçlarımıza Belevi de anca yer bulacağız. Ben buradan halkta ve esnafta kusur arayanlara sesleniyorum; sanane arakadaş! vatandaş isterse iki araba ile gelir. Senin görevin yeterli büyüklükte otoparkı inşa edip ilçene ve ilçende yaşayan insanlara hizmet etmektir. Bu konuyu çözmek için bir icada gerek yok, dünyanın örnek alınacak yerlerinde nasıl olduğuna bakmak yeterli.  Şehir merkezlerine girerken otopark tabelaları sizi şehrin az kenarında bulunan ücretsiz otoparklara yönlendirir, sizde aracınızı buralara huzur içinde bırakırsınız. Mutlaka merkeze gitmeniz gerekiyorsa yada rahatınıza düşkünlükten çarşı merkezinin içine girmek istiyorsanız ücretli otoparka ödeme yapıp efendi efendi park edersiniz. Hazır otopark konusuna değinmişken tatlı su kurnazı olmayarak elini taşın altına sokan CHP İlçe Meclis Üyesi Sayın Filiz Ceritoğlu Sengel’e konuyu gündeme taşıdığı için teşekkür ederim. Sayın Sengel’in delikanlı tavrı şikayet edip başkasını fişnekleyen kendisi ise kafasına kuma gömüm kıçı dışarıda kalan korkaklara örnek ve kapak olsun.

EMEKLİLER
Bildiğiniz gibi uzun bir süredir promosyon beklentisi içinde olan 12 milyona yakın emeklimiz yine mağdur edildi. Kurban Bayramı öncesi verileceği önceki bakan Süleyman Soylu tarafından açıklanan emeklilerin promosyon parası verilmedi. Birde üstüne Milletvekillerinin promosyon parası 8.000 TL olarak hesaplarına yattı. Emekliye yok vekile bir daha, oh ne ala.. Çok geçmeden bu haksızlık gazete manşetlerine taşındı ve her zamanki gibi aklımız sonradan geldi. İşte tamda burada bir teşekkürüde Vatan Partisi İlçe Başkanı Seyfi Talyak hakediyor. Gazetelerden ve televizyonlardan önce konuya dikkat çeken bu haksızlığa yiğitçe karşı duran, konunun kararlı takipçisi olan sayın Talyak öncü tavrı ile örnek oldu. Umarız bu haksızlık giderilir ve seçtiklerimiz kendilerine kıyaktan fırsat bulup emeklileride görürler.
Özgür AYDOĞAN

 

Bu yazı 1266 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Son Yazılar