25.01.2019 - TAHMİN EDİYORUM AMA, YİNE DE MERAK EDİYORUM.!
Hilmi GİDER

Hilmi GİDER

EFESSELÇUKtan YAZIYOR

25.01.2019 - TAHMİN EDİYORUM AMA, YİNE DE MERAK EDİYORUM.!

25 Ocak 2019 - 17:48

Ülkemizin her İl’inde, İlçe’sinde olduğu gibi  İlçemizde de Seçim Ateşinin alevi yükselmeye başladı.
AKP de Osman Başterzi’nin Adaylığının açıklanmasıyla, Mevcut Dahi Başkan’ın sözleri de, umutları da, hayalleri de buharlaşıverdi.
İlçemizdeki Partilerin şu an ki durumlarını ele aldığım son üç yazımı bir kez daha okudum ki, Neler Yazmışımsam teker teker çıkmış…
Ve çıkmaya da devam ediyor, ve de devam edecek gibi de gözüküyor.
Görülüyor ki artık Dahi Başkan’ın icraatları hakkında yazı yazmanın bir anlamı kalmamakta.
Halkımız arasında yaşlılar üzerine kullanılan bir söz ile virgüllemek istiyorum, Dahi Başkan “Unu Elemek yerine, Kalburladığından, Sabırsızlıkla bitmesi beklenen Dönemi biter bitmez duvara asıverdiler.
Eeee bu böyledir. O günü hatırlıyorum da, (Makam odasında beraber olduğumuz S. İzcioğlu, B.Soğutmaz ve M. Durmuş ta hatırlayacaktır) “Belediye Başkanlığı Siyaset, Siyasette bir İlimdir, Bilimdir ama çoğunluğu da Sanattır” dediğimde bana tepemden bakarcasına ve “Ben bu işlerin hocasıyım” dercesine gülmüştü.
Yukarıda “virgüllemek” dedim, zira Dahi Başkana son bir yazı daha yazıp noktayı koyacağım. O yazıyı da Başkanlık görevini devrettikten, Şakşakçılarının, şu sıralar ise diğer adaylara göz kırpıp cilveleşmeye çalışanların gözlükleriyle değil de, kendine oy vererek Başkan yaptıklarının ve gerçek Dostlarının gözlükleriyle, dahası kendi gözleriyle EfesSelçuk’a Belediye Sarayının dışından bakmaya başladığında yazacağım.

Tekrar gelelim Osman Başterzi’ye; Öncelikle siyasetin taşlı, çukurlu ve engebeli yollarından yüreğinin, bileğinin ve tırnaklarının gücüyle (hakkıyka) Belediye Başkanlığına aday olmasını kutluyor, aynı azim ve istekle yoluna devam etmesini temenni ediyorum. Zira şimdiye dek olduğu gibi hatta biraz daha fazla İşi’nin Zor olduğunu bildiğini tahmin ediyorum.
İşi zor, çünkü; EfesSelçuk’ta yıpranmış bir AKP Belediyeciliğini savunmak zorunda.  
İşi zor, çünkü; Bütün AKP Milletvekillerinin ve Yöneticilerinin her yıl “Selçuk bu yıl uçacak” dediği halde Ankara’nın “üvey Evlat” gibi baktığından kanatları kırık leylek gibi yerde sürünen EfesSelçuk’a geçtiğimiz Dahi Başkan döneminde “Laf’u güzap” olan Ankara çözümlü projeler yerine bir Belediye Başkanının gerçekleştireceği projeleri üretip propaganda yapması ne kadar inandırıcı olacağı.
İşi zor, çünkü; Her seçim döneminde Başkan adaylarının en önemli proje olarak seçmenlerine sundukları “Oğlunu, Kızını, Kardeşini, Amcanı, Dayını, Halanı, Teyzeni, Ananı, Babanı İŞe alacağım sözü olamayacak, olmayacak. Zira Belediye binasının her katı bir masada 2 hatta 3 kisi oturacak derecede dolu. Eskiden bir katta olan bu dönemde her katta oluşturulan çay ocaklarında dahi 3 – 4 hatta 5 çalışan var. Bir kahve ikramı hizmetinde neredeyse kahveyi bir personel, kahvenin olmazsa olmazı yanındaki su’yu ise bir başka personel sunar durumda.
Bayındırlık işlerinde hele; 2 kişinin yapacağı bir iş’e 8 kişi 10 kişi gönderilmekte. (Bunun delili arşivimde çok fotoğraf var)
İşi zor, çünkü; Biten dönemde Meclis grubu ile yaşananlar sevgili Osman Başterzi’nin kulağına küpe olduysa yeni Meclis grubunu nasıl oluşturacağı. Üstelik bu dönem ittifak ortağı da var.
İşi zor, çünkü; Dahi Başkan’ın tekrar aday olsaydı Seçim gününe kadar Belediye gücüyle uygulayacaklarını ve yapacaklarını Osman Başterzi’ye de uygulayıp uygulamayacağı.? Başkanlığı dönemi boyunca en önemli stratejisi olan “iyi polis, kötü polis’i mi sahneleyeceği. Örneğin; Osman Başterzi’nin AKPli olarak haklı isteklerini, Yetkili personele yönlendirip “Ben yapın dedim, Personel yapmadı, yapmıyor” diyebilir mi.  Osman Başterzi’ye de kendinin iyi, personelin kötü olduğunu yansıtmak mı olacak.?

EfesSelçuk’ta her yaşayan bilir ki, Osman Başterzi’nin yüzü çok yumuşak ve sevecen, oymuş, buymuş bakmaz herkesin işini halletmek ister. İşte bu yüzden de EfesSelçuklunun küçük te olsa bir endişesi, Her seçmeninin işini görmek isteğini yerine getirmek adına, Bu güzel İlçemizin her tarafı (Bir zamanlar Sandviççileri gibi) seyyar Köfteci, Dönerci, Pizzacı arabasıyla dolar mı.? Örneğin; Pamucak sahili; (Kuşadasında olduğu gibi) Şemsiyecilerle, Şezlongçularla, Meşrubatçılarla, Dondurmacılarla, dolar mı.? Bütün Belediye hizmetleri özelleşir mi.? konuşulanlar olduğu çok kişiden kulağıma gelenler arasında. İşte bu yüzden Osman Başterzi’ye bir çağrıda bulunmak istiyorum; Sevgili Osman Kardeşim, İlçemizdeki bu tür küçük veya büyük litarütümüzde RANT ve RANTLAR denilenler için düşüncen, görüşün, tutumun ne olacak. Örneğin; Pamucak, Efes, Meryemana ve Şirince için Hayallerin, Projelerin, vaatlerin ile Uygulamaların ne olacak.? Bunları Seçim Bildirgene ayrıntılı bir şekilde yazmalısın.?

Bu arada bir başka siyasi ateş daha yandı ilçemizde, Yazımın başlığında dediğim gibi “Tahmin ediyorum ama, yine de merak ediyorum” CHP ile İYİParti İzmir için MİLLET ittifakı yapsa da, “biraz ilginçtir” MİLLET ittifakını EfesSelçuk için “serbest” bir uygulamayı yapıyorlar. İYİParti de Belediye Başkanlığına aday çıkartıyor. İYİPartinin Adayı da 2014 seçiminde MHP adayı olan Sevgili Levent Görür. Kutluyorum ve Başarı diliyorum.

CHPye gelince; CHP her zaman olduğu gibi İzmir de de, EfesSelçuk’ta da yine Toz Duman, Bu toz duman içinde neler oluyor Gazeteci gözüyle görülemiyor olsa bile, CHPnin 1982 Darbesinde kapatılıp 9 Eylül 1992 de tekrar açılışındaki yönetim kurulunda (o zamanın tüzüğünde) 2. Adam olan  İlçe sekreteri olarak görev yapmış biri olarak çok şeyi görüyor, tahmin ediyor hatta anlıyorum. Ve bu tecrübelerim ve sezgilerime dayanarak Bu köşem de 12.11.2018 tarihinde “Yerel Seçimlere Giderken CHPnin ön sınavı” başlığında bir yazı yazmıştım. CHPnin durumunu merak edip okuyanlar bir kez daha, okumayanlar ise mutlaka ( http://www.efesdostgazete.com/yazarlar/hilmi-gider/12-11-2018-yerel-secimlere-giderken-chpnin-on-sinavi/10373/ ) adresinde okusunlar.
Öncelikle Siyasette CHP terbiyesi ve kültürü ile yetimiş biri olarak şunları söylemek istiyorum.
Seversiniz, sevmezsiniz, Beğenirsiniz, beğenmezsiniz, İşinize gelir veya İşinize gelmez, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu önceki yaptıkları tartışılsa da bu konuda yaptığı tam bir Atatürk CHPliliği refleksi ve bir parti duayeni vede en önemlisi CHPnin Siyasi Kalesinin komutanı olarak . “İzmir’i İzmirliler bilir ve İzmirliler yönetir, Gölge etme Ankara başka bir şey istemiyoruz” dercesine tüm ayak oyunlarını bozmuştur. Ayrıntıları medyaege.com.tr nin ( https://www.medyaege.com.tr/kilicdaroglu-mykdaki-hesabi-bicak-gibi-kesip-atti-102758h.htm ) adresinde okuyabilirsiniz.

İlçemize gelince; Basında çıkan haberlerden ve Ankara ve İzmir’deki CHPli dostlarımdan da öğrendiğimle anlıyorum ki, EfesSelçuk’lunun DEMOKRASİ Sevdasını (Aşkını) kendine veya kendilerine fırsata çevirip EfesSelçuk’lulara bir dayatma yaparak bir oldu bittiye getirmek istiyorlar. Baykal döneminde bilhassa bu konuda çok eleştirdiğimiz Genel Sekreter Önder Sav vardı, Şimdi ise 18 Gn.Bşk.Yrd., Artı Kadın Kol.Bşk., Artı Gençlik Kol.Bşk. toplam 20 Önder Sav olmuş.

CHPnin Ankara’daki Önder Sav’lara, “Dönemi ve Süreci Yönetemeyenleri”ne bir kez daha hatırlatmak gerek. Ege bölgesinde İZMİR, İzmir’de de EFESSELÇUK. Dikkat edin. 1982 Anayasa oylamasından günümüze tüm Sandık sonuçlarını tekrar gözden geçirin ve EfesSelçuk’lunun nasıl bir seçmen olduğunu bir kez daha görün. Her gün her parti yetkilisinin eleştirdiği ”AKPdeki “Ekonomi Yandaşlığı”, Sizlerin de yaptığı “Koltuk Yandaşlığı” olmuyor mu.?
7 Aday Adayımız var. Bunlardan 6sı EfesSelçuk’luların çocukları 1’i ise de 13 Eylül 2014 den beri EfesSelçuk’ların bir çocuğunun eşi, Ankaralı Damadı. EfesSelçuk’lu sizler gibi Şu olsun, Bu olsun dayatmasında değil, 7 adayımızdan kim önde çıkıyorsa ve çıktıysa onu Bağrına basmaya hazır olduğunu görüyorum.  
Ön seçim veya çeşitli şekillerde yapılabilinecek aday yoklaması yapılmasına müsaade etmediniz, “Tahmin ediyorum ama, yine de merak ediyorum” Öyleyse, İlçemizde yapılan (bilmem kaç) kamu oyu yoklama sonuçlarını, yapan şirket veya şirketlerin orijinal belgeleriyle “dürüstçe” açıklayın.! Açıklayabilirmisiniz.?
Açıklayamazsanız ve Genel Başkanın meşhur “Tıpış, Tıpış” sözünü tekrarlarsanız bu konuda her gün, her saat eleştirdiğimiz AKPden ne farkınız kalır ki.
EfesSelçuk’lu da (Sizlerin RESTine karşın) Orjinali varken Fotokopisine gerek yok diyebilir mi, Neden Demesin ki.! Unutmayın Burası EfesSelçuk.

Anlayanlara SELAM, Anlamak İstemeyenlere HELAL olsun. DOSTça ve SEVGİyle Kalın.

Bu yazı 680 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum