16.06.2018 - MÜBAREK...
Hilmi GİDER

Hilmi GİDER

EFESSELÇUKtan YAZIYOR

16.06.2018 - MÜBAREK...

16 Haziran 2018 - 17:03

Mübarek aylardan olan Ramazan ayının Mübarek günlerini yaşıyoruz.
“Mübarek” kelimesinin etimolojiturkce.com’da, Arapça kökünden gelen mubārak  "kutlu, kutsanmış" sözcüğünden alıntıdır denilmektedir.
tdk.gov.tr de ki anlamı ise, Kutlu, Kutsal, Uğurlu, Çok saygı duyulan, Verimli, Bereketli olarak belirtilmektedir. 
Yani Mübarek kelimesinin kullanıldığı Mübarek Günler, Mübarek Geceler, Mübarek Aylar, Mübarek kişiler, Mübarek Yerler, Mübarek Mekanlar ve buna benzer bir çok manevi değerin kutsallığını bizlere anımsatmaktadır.  
Bunlardan bir’i de Camilerimizdir, Tarihlerden kalan, Ecdattan kalan, Atadan kalan ve yeni yeni yapılan.
Ülkemizde Yüzlercesi bulunan ve bunlardan biri olan vede ilçemize nasip olan  643 yıl önce yapılıp günümüze kadar işlevini sürdüren İsa bey camiidir. 
İlçemizin yetiştirdiği Genç Tarihçisi olan, Medyamızın gönüllü Tarih danışmanı, Efes Dost Gazetemizin yazarı, Efes Dost Televizyonumuzun aile bireyi sevgili Tolga Mert’e “evlat” Bizim Mübarek yerlerimizden olan, İsa bey camiinin künyesini 3-5 satıra sığacak şekilde anlatmanı istesem dedim. 5 dakikada bana bunları yazdı.
Aydınoğulları Beyliğinin kurucusu Mehmet Bey’in en küçük oğlu İsa Bey tarafından hicri takvimde:776 Miladi takvime göre 1375 yılında yaptırılmıştır.13 Mart 1375’te ibadete açılmıştır. 1653- 1688 yıllarındaki depremler sonucu Caminin minarelerinden biri tamamen diğeri şerefeden yukarısı ve avludaki revakların tamamı yıkılmıştır. Bu gün doğu kapısına ait kitabe İzmir Çorakkapı Camiinin mihrabını, Kuzey kapısından alınan kitabe Kestanepazarı camiinin son cemaat mahallini, mihrap tacı Kestanepazarı Camiinin mihrabını süslemektedir. Mihrabının üzerindeki geniş kitabe frizi de Agora da saklanmaktadır. (Bu eserlerin mutlaka İsa Bey Camii'ne geri getirilmesi gerekmektedir) Tamamı yıkık vaziyette olan caminin çatısı 1975, mihrabı 1990 yılında tamir edilmiştir.İbadete ve ziyarete açıktır.

Sevgili Dostlar farkındayım diyorsunuz ki, Hadi çıkar ağzındaki baklayı ne yi anlatmak istiyorsun.?

Mesele şu; Belediye Başkanımız Dahi Zeynel Bakıcı’nın bir davet haber’i  Belediye Basın Bürosu tarafından Medya ya servis edildi. Başkan özetle diyor ki; “Bu mübarek ay sebebiyle iftar sofralarında hemşehrilerimizle birlikte olmayı her zaman önemsiyoruz. Bu sefer de birlik ve beraberlik soframızı mübarek Kadir Gecesi münasebetiyle İsabey Camii önüne taşıyoruz. İftar yemeğinin ardından Kur’an-ı Kerim Tilaveti ve Semazen gösterisiyle devam edecek olan programda bu mübarek geceyi İsabey Cami’nin tarihi atmosferi içerisinde geçireceğiz. Düzenlenecek programa tüm Selçuklu hemşehrilerimi davet ediyorum”
 
Davete bakıyorum insani duyguları Mükemmel, Manevi duyguları harkulade, Selçuk gibi 3 Semavi ve 1 Paganizm Din’i barındırarak her din mensuplarının yüz yıllarca kardeşçe yaşamasına kucak açmış bir ilçenin “Anahtar”ına sahip Belediye başkanına yakışacak bir görev ve İsa Bey Camiinin de ihtişamına, bu Mübarek Ay’ın Mübarek gününe yakışacak harika bir proğram.
Ya sonrası, Belediye Başkanının bu davetine icabet eden yüzlerce kişinin katıldığı 643 yıllık  İsa Bey gibi bir cami de vede bu Mübarek gün de, Bu muhteşem Proğram için de Ak Parti Milletvekili ve Milletvekili Adayı; Sn. Prof. Dr. Nükhet Otar’ın Siyasi konuşması ve 24 Haziran Seçimlerine OY istemesi.
Diyeceğim o ki; Yüreği güzel sevgili Zeynel Hocam, Sn. Milletvekilinin geleceğini, Bu  Kutsal ve tarihi mekanda Siyasi bir Konuşma yapacağını ve bu konuşmanın yapılmamasını istirham edebilecek hatta “arz edecek” kadar bile gücünün olmadığını bildiğiniz halde, Keşke davet cümlelerinin içine “Ak Parti Milletvekili ve Milletvekili Adayı; Sn. Prof. Dr. Nükhet Otar’ın katılımıyla” ibaresini de koysaydın.
 
Bu seçimin mübarek Ramazan’a denk gelmesiyle, ülkemizin çeşitli yerlerindeki camilerimizde yaşananların ulusal medyamıza yansıyan  (ilçemizin kaçanlar camiinde de olduğu gibi) bu tür siyasi propoganda etkinlikleri Dünya Mirası, Unesco Kenti ilçemizin Dünyaca tanınan İsa Bey camiine yakışıp yakışmadığını önce Selçuk halkı sonrada Tarih değerlendirip karar verecektir. 

Ben ise Bu mübarek ay’ın her gününde Gösterişsiz, Abartısız, “Aldatmasız”, “Aldanmaksız” Sadece dilimle değil, İnanarak yüreğimle DUA ediyorum ki; Yüce RABBİM, Siyaseti; Camilerimize, Okullarımıza, Kışlalarımıza Sokmasın. Sokanlara “Dur Bakalım” Sokan ile Sokacak olanlara vesile olanlara da Etkili ve Yetkili olmalarına fırsat vermesin.
Anlayanların da, Anlamayanların da, Anlamak istemeyenlerin de Mübarek Ramazan Bayramlarını Kutlar. Huzurlu, Sağlıklı Nice Ramazanlar Yaşamasını dilerim. DOSTça Kalın.    

Bu yazı 704 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum