06.08.2018 - BECEREMEYENLER ve BECEREBİLENLER.! (1)
Hilmi GİDER

Hilmi GİDER

EFESSELÇUKtan YAZIYOR

06.08.2018 - BECEREMEYENLER ve BECEREBİLENLER.! (1)

06 Ağustos 2018 - 12:09

Hoş görünüze sığınarak İki üç haftadır genelden, yani Ankara konulu yazı yazıyordum.
İlçemize, kentimize, toprağımıza döndüm. İlçemizden yazmadığın iki, üç hafta da o kadar yazı konusu birikmiş ki, Biriken konuların ayrıntılarını, detaylarını yazmadan önce dikkat çekmek istediklerimi bu yazı dizisinde yazacaklarıma kendini muhatap göreceklere vede 36 bin EfesSelçukluyla paylaşıp altını çizmek istiyorum.
İlçemde bir fiil “Resmi-Kayıtlı) Medya yöneticiliği yaptığım 1993 ten günümüze Medyamıza çalışmalarıyla katkı koyarak ve mesleği öğrenerek yetişen her evladıma, kardeşime, arkadaşıma önce Dürüst olmayı, (Sırıtarak ısırmamayı, Kıvırtarak vurmamayı, Araştırarak yazmayı, Saygıdan El öpmeyi, Fakat; Hiçbir zaman Etek öpmemeyi, Özür dilemenin erdemini) Saygıyı ve Sevgiyi hiç ama hiç unutmamayı, bunları ilke edindiklerinde de hiç korkmamayı öğrettim. 
Zira bunlar benim özel yaşamımda da, mesleki yaşamımda da vazgeçilmez ilkelerimdir. 
Hatta çalışmaları ve emekleri  ile Dost Medyaya karınca kadarınca katkı koyan isimlerini ve sayılarını hatırlayamayacağım kadar çok olan, şimdilerde çoluk çocuk sahibi (Hatta Dede) bütün evladıma, kardeşime, arkadaşıma günümüzde de yaşayan değerli bir Yazar olan Mümin Sekman’ın o meşhur (Gazetemizin arka sayfasında Logomuz altında da yer alan) “İşinizi iyi yapmanız maaşınızın (aldığınızın) karşılığı değildir, karakterinizin yansımasıdır” ve Yüce Atatürk’ümüzün “Millete, Efendilik yoktur. Hizmet vardır. Bu Millete en iyi hizmet eden; Onun Efendisi olur” sözünü kulaklarına küpe olarak takmışımdır. 
Bana Saygı ve Sevgi olarak ne sıfat taktılarsa, ister Abi, İster Usta, İster Öğretici, İster Arkadaş kabul ettim, hepsi benim için kutsal sıfat olmuştur. Çünkü hiç biri benim Çalışanım, İşçim, Elemanım olmadı çocuklarım dı, kardeşim di, arkadaşım dı. Dost Medyanın günümüzdeki işlevini sürdürürken de İLÇEme Bilgili, Becerikli, Pamukşeker yürekli, Hoş görülü, Saygılı, Sevgili  FAKAT  “amiyane tabirle” Zımba gibi, Çelik gibi EfesSelçuk aşığı hatta hatta benim gibi “EfesSelçuk Delisi”  Üç Gazeteci; Başta Genel Koordinatörümüz, Yazı İşleri Müdürümüz, özel haberlerin mimarı, özel yaşamımda “Cansuyum” Oğlum Ziya Barış Gider’i, Akadamik kariyerini bu ilçe için düşünmeyip Gazetecilik’e soyunan, Haber Koordinatörümüz, Yazarımız Tarihçi Tolga Mert’i, Gönüllü Spor Haberleri Koordinatörlüğü ve Spor Yazarlığı ile Başlayan serüveninde Özveriliği, Araştırmacılığı, İlçemizin genel konularına duyarlılığı ve yaklaşımları ile Yazıları benim yazılarımdan bile fazla okunan  Ersin Değişmez’i  EfesSelçuk’un ve EfesSelçuklunun Gözü, Kulağı ve Sesi olması için Yetiştirdiğime o kadar Mutlu ve Huzurluyum ki, “deyim yerindeyse” Ölsem bile artık gözüm arkada kalmayacak.
Bunlar “Beceriksizlerin yanında, Becerebildiğim birkaçı ve EfesSelçuklunun Ses’i olan Dost Medya olarak ta, yaptığı ses getirici, yol gösterici, iş yaptırıcı, hizmet edici Haberler de, Becebildiklerimizin bazıları” 
Dün olduğu gibi evlatlarımın, kardeşlerimin ve arkadaşlarımın yaptıkları Haberlerin, çektikleri fotoğrafların ve yazdıkları Makalelerin altında “Hiyerarşimiz gereği” imzam vardı, bu gün de, yarınlarda da “Ömrüm olduğu sürede” Gazetecilik adına yapacaklarının altında imzam olacak. 

Bizler Yaptığımız kutsal kamu görevini, görevimizdeki, Haddimizi de, Hakkımızı da biliyoruz. 
EfesSelçuk’u yuvası sayıp yaşayan veya gönüllü veya mecburen göçebe olarak yaşayan hiç kimse de kendi ihtiraslarını, egolarını, zevklerini, keyiflerini tatmin etmek için, Kültürün ve Medeniyetin doğduğu ender ilçelerden biri olan ve üstüne üstlük Dünya değerlerini koruma örgütü UNESCO ca “Dünya Mirası” olarak tescil edilen Kentimizde Yasalarımızın, Yönetmenliklerimizin ve Örf, Adet ve Geleneklerimizi unutarak, görmemezlikten ve bilmemezlikten gelerek kendine veya kendilerine deney alanı yapamaz “AT KOŞTURAMAZ”  
EfesSelçuklular Görevini ve işini AŞK ile yapıp ilçemize bir çivi hatta bir topluiğne bile kazandıran’ın önünde saygı ile eğilir Teşekkür de eder, Dualarını da yollar. 
Yapılan yanlışları, bilinçli veya bilinçsizçe kötü veya çirkin yapılanları, uygulamaları hatta haddini bilmezlikleri, “Terbiyesizlikleri”, Siyasetten, Akrabalıktan, Arkadaşlıktan, Yandaşlıktan veya başka başka çok türlü çıkar ilişkisinden dolayı içine sindirerek görmezden ve duymazdan gelenler olabilir (Afiyet Olsun)
 Atalarımız; “Kılavuzu Bülbül olanın Kulağında, şakı, nağme, nida kısacası müzik eksik olmaz” demiş.
Yürekten,  Ben EfesSelçukluyum diyen Onur’lular gibi bizim de pısırık olup veya bukelamun gibi davranıp  içimize sindireceğimizi, duymamazlıktan, görmemezlikten geleceğimizi  dolaysıyla duyurmayacağımızı, göstermeyeceğimizi, iletmeyeceğimizi, yorumlamayacağımızı, yorumlatmayacağımızı düşünüp hiçbir zaman hayal kurmasınlar. Yine Atalarımızın olan sözünü hatırlatırız. “Hayalle yatanlar çiçek bahçesinde (Kaktüs) uyanır” 
(Doğa, Tarih, Kültür, Sanat) ve her türlü değer ve eserlerimiz için, övünerek Miras kaldı diyorsak, Miras’ları Bozmadan, Yıpratmadan, Değiştirmeden, Dağıtmadan, yitirmeden gelecek nesillerimize yine Miras bırakmak zorundayız. 
Buradan bir kez daha 36 Bin EfesSelçuklu Gözü, Kulağı, Sesi olarak, hatırlatıyoruz.! 
EfesSelçuk 8600 yıldır Sahipsiz değildi yine Sahipsiz değil.
Hiç bir zaman da Unutulmamalıdır ki; Dost Medya yaşadığı sürece Yasalarımızın, Yönetmenliklerimiz, Kültürümüz vede Ahlakımız sınırları içinde EfesSelçuk’lunun Kulağı Tıkalı, Gözleri Bağlı, Ağzı da Bantlı olmayacak zira Oldurmayacağız. 
Anlayanlara SELAM, Anlamayanlara vede Anlamak istemeyenlere HELAL olsun. 
DOSTça ve SEVGİyle Kalın.   
(BECEREMEYENLER ve BECEREBİLENLER.!’E HAFTAYA DEVAM EDECEĞİM)

Bu yazı 634 defa okunmuştur .

YORUMLAR

  • 0 Yorum